Stlačením tlačidla 1 sa spojíte s prvou dostupnou osobou. Stlačením tlačidla 2 si môžete vypočuť prezentácie. Stlačením tlačidla 3 si môžete vybrať, s kým chcete hovoriť. 2 €/min
 
[@template.text.sidewidget]
Novoročné povery

Novoročné povery

Novoročné povery sú po celom svete. Aké novoročné povery existujú? Taký bude celý rok, aký je prvý deň v roku

Silvestra a prvý deň nového roka obklopuje mnoho povier, novoročné povery, ktorým venujú pozornosť aj tí, ktorí v ľudovú vieru príliš neveria. Na Nový rok takmer každá rodina dáva na stôl nejakú formu šošovice, pretože sa verí, že prináša šťastie. Podľa povier spočíva jeho šťastie v tom, že sa skladá z mnohých malých očí. Každé oko symbolizuje peniaze, takže čím viac ich zjete, tým ste šťastnejší.

Novoročné povery všeobecne:

Konzumácia bravčového mäsa je tiež spojená so šťastím. Verí sa, že prasačí nos ukazuje dopredu, t. j. do budúcnosti, a tým obracia šťastie naruby. Na druhej strane je pravdepodobnejšie, že ho kurča alebo sliepka poškriabe. Moriak vraj prináša do domu hnev a hádky, preto by sme na Silvestra nemali jesť hydinu.

Dôvod, prečo sa na Nový rok jedáva šošovica, je ten, že skutky na Nový rok symbolizujú skutky celého roka. Ak teda človek v tento deň konzumuje jedlo, ktoré prináša veľa peňazí, bude mať v dome veľa peňazí po celý rok. 

Novoročné povery u nás:

Ak si nalejete trochu šampanského na zem, znamená, že v novom roku môžete očakávať dobré finančné výsledky. Prázdne vrecká, skrinky alebo police na Nový rok predpovedajú chudobu v nadchádzajúcom roku. Preto by sa mali naplniť špajze a vrecká, peňaženky by mali byť nabité peniazmi, aby to tak bolo po celý rok.

Ten, kto si na Silvestra o polnoci vezme do ruky mincu, pokľakne a pomodlí sa, alebo kto na Nový rok neminie peniaze, ktoré dostane, bude mať peniaze po celý rok. V tomto období si poverčiví ľudia musia dávať pozor aj na mnohé iné veci. Nesmú sa sušiť žiadne odevy, dokonca ani riady. Je zlým znamením, ak žena alebo dievča ako prvé zaželá šťastný nový rok, ale nie je dobré ani to, ak prídu ženy alebo dievčatá ako prví hostia.

Verí sa, že na Silvestra sa v okolí pohybuje veľa duchov, preto si ľudia na ich odohnanie nasadzujú masky, práskajú bičmi, odpaľujú petardy a búchajú na dvere. Už v starovekom Ríme robili ľudia veľký hluk, aby odohnali zlo. Začiatok roka pripadol na 1. marca. V roku 1582 bol podľa gregoriánskeho kalendára za začiatok roka vyhlásený 1. január.

Na Nový rok nesmelo nič (ani odpadky) opustiť dom, ani sa nesmelo vytriasť prachové plátno. Vziať nožnice do ruky znamená odrezať šťastie. Verí sa, že je dobré dávať si pozor na to, čo robíte v prvý deň nového roka, pretože to ovplyvní celý Váš rok. Jesť môžeme len bravčové mäso, ale záleží na tom, kde žijete.

Väčšina povier však súvisí s jedlom na celom svete. Je však trochu smiešne, že sa často stretávajú. V našej krajine je pravidlom, že na Silvestra sa konzumuje len bravčové mäso.

Novoročné povery angličanov:

Angličania dokonca obetujú svoj milovaný steak, pretože veria (prinajmenšom poverčivo), že hovädzie mäso zničí dobré príležitosti.

Novoročné povery v Číne:

Pre Číňanov sú ryby a kuracie mäso základom nového roka. Celá ryba symbolizuje spolupatričnosť a hojnosť, zatiaľ čo kura symbolizuje bohatstvo. V Perzii sa v tomto ročnom období jedia ryby na očistenie tela od zla. Poliaci jedia na Nový rok ako prvé jedlo nakladané slede pre šťastie aj Nemci prisahajú na slede. V Dánsku jedia varenú tresku. Litovčania veria, že ak sa na Nový rok dobre najete, budete mať dostatok jedla a budete dobre živení po celý rok. 

Je tiež veľmi dôležité, aby novoročné menu obsahovalo pokrm s mnohými časťami, čo je znakom hojnosti. Preto mnohí ľudia prisahajú na jedlá zo šošovice, ale obľúbené sú aj fazuľa a kapusta. Taliani podávajú plnené bravčové nožičky, šošovicu, cícer a kaviár, aby boli bohaté, zdravé a prinášali šťastie.

Novoročné povery v južných štátoch:

USA sa na mnohých miestach oslavuje Nový rok fazuľou. Zvyčajne sa k nemu podáva bravčové mäso alebo bravčové koleno. Cícer je znakom prosperity a peňazí a ošípané sú znakom šťastia. Kapusta, kel a špenát sú zeleninou pre šťastie, ktorá sa konzumuje na Nový rok, pretože ich veľké listy predstavujú papierové peniaze a predpovedajú prosperitu.

 
Renata
K DISPOZÍCII
 

Renata je vynikajúca jasnovidka, má aj dar jasnocítenia. Keď si ju vyberiete, urobíte...

0900 715 715MOJA STRÁNKA
 
Sofia
K DISPOZÍCII
 

Sofia pomáha ľuďom s rôznymi problémami. Pri výklade používa cigánske karty, tarot,...

0900 715 715MOJA STRÁNKA
 
Jana
K DISPOZÍCII
 

Jana sa zaoberá s astrológiou už 20 rokov, tarotom viac ako 10 rokov. Vo svojej praxi...

0900 715 715MOJA STRÁNKA
 
Sandra
K DISPOZÍCII
 

Sandra je milá, empatická kartárka, ktorá Vám pomôže najlepšie ako vie. So Sandrou...

0900 715 715MOJA STRÁNKA
 
 

Užitočné články o každodennom živote

Veštenie

Veštenie

Je vôbec možné nazrieť do budúcnosti? Veštenie vždy existovalo a vždy bolo populárne. Veštenie je dar...
 
Kariéra

Kariéra

Kariéra podľa slovenského slovníka znamená kariérny postup. Čo však okrem slovníkového významu znamená...
 
Vianočné tradície

Vianočné tradície

Prečítajte si vianočné tradície z celého sveta o ktorých ste nikdy nepočuli. Zistite, aké sú vianočné tradície...
 
Tarotové karty

Tarotové karty

Ako interpretovať tarotové karty so zlými významami? Tarotové karty nesúďte podľa vzhľadu ale kvôli ich...
 
Médium

Médium

Slovo médium je latinské a znamená uprostred. Médium musí mať citlivý a silný nervový systém a silné fyzické...
 
 
 
 
0900 715 715

Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. Informácie zhromaždené pomocou súborov cookie môžu zahŕňať informácie o tom, ako často navštevujete webové stránky a z ktorej krajiny si ich prezeráte. Ďalej

_